A műveltségi terület/kompetenciaterület neve: Magyar nyelv, retorika, szónoklattan
Az évfolyam: 11. évfolyam
Az óra címe: A jó szónok
Az óra célja és feladata: Az óra célja ismertetni a diákokkal a jó szónok verbális és nem verbális viselkedésmintáit videók elemzésének segítségével. Megtanulandó fogalmak: érv, bizonyíték, tétel, anyaggyűjtés, testbeszéd, térközszabályozás, hanglejtés, hangszín, mimika, gesztusok
Az óra fő didaktikai feladata: kompetenciafejlesztés, ismeretbővítés
Előzetes ismeretek: a szöveg felépítése
Tanulási eredmény: a diákok képesek a jó szónok és szónoklat tulajdonságainak azonosítására, mely a későbbi saját szövegalkotás és szónoklás alapját adja
Tantárgyi kapcsolatok: Történelem (Barack Obama szónoklata), Magyar irodalom (szövegalkotás)
Az óratervet készítő pedagógus/hallgató neve: Kovács Vivien
Az óra menete vázlatosan:
1. Ráhangolódás
- idő: 5 perc
- a tanár tevékenysége: az osztályt csoportokra osztani, az óra témáját vázolni, az érdeklődést felkelteni
- tanulói tevékenység: csoportokban megbeszélni a jó szónok tulajdonságait vázlatosan, brainstorming módszerrel
- tanári instrukció: Csoportokban beszéljétek meg, mik a jó szónok verbális és nem-verbális tulajdonságai! Elég szavakat írni a papírra.
- didaktikai feladat: ráhangolódás
- munkaforma: szóbeli, hagyományos csoportmunka, heterogén
- módszer: megbeszélés
- eszköz: papírra pókhálóábra készítése közösen
- interakció típusa: diák-diák
2. Videó elemzése: nem verbális aspektus
- idő: 10 perc
- a tanár tevékenysége: az interaktív táblán Barack Obama híres beszédét Youtube.com-ról bemutatni
- tanulói tevékenység: megnézni a videót, majd a kialakult csoportban megbeszélni a jó szónok nem verbális tulajdonságait a látottak alapján
- tanári instrukció: Nézzétek meg a következő videót! Ezután beszéljétek meg, mi jellemzi a jó szónok nem verbális kommunikációját! Egészítsétek ki az első feladatban készített ábrátokat!
- didaktikai feladat: ismeretbővítés, új fogalom kialakítása, meglévő ismeretek alkalmazása
- munkaforma: egyéni és csoportos
- módszer: szemléltetés
- eszköz: interaktív tábla
- IKT tananyag: interaktív táblás videónézés https://www.youtube.com/watch?v=OFPwDe22CoY
- interakció típusa: diák-diák
3. Összegzés: interkaktív táblán
- idő: 10 perc
- a tanár tevékenysége: az interaktív táblán összegezni a videó alapján a jó szónok nem verbális tulajdonságait, jegyzetkészítés
- tanulói tevékenység: a csoportokban összegyűjtött ötletek ismertetése, ezek felírása a táblára
- tanári instrukció: Írjuk fel a táblára, hogy mik a jó szónok nem verbális kommunikációjának jellemzői! Minden csoportból kérek egy embert, hogy jöjjön a táblához, és ismertesse csoportja eredményeit!
- didaktikai feladat: részösszefoglalás
- munkaforma: szóbeli és írásbeli frontális munka
- módszer: szemléltetés és megbeszélés
- eszköz: interaktív tábla
- IKT tananyag: interaktív táblás jegyzetkészítés
- interakció típusa: diák-diák, tanár-diák
4. Zanzatv: a szónoklat felépítése, verbális aspektus
- idő: 10 perc
- a tanár tevékenysége: az interaktív táblán összegezni a videó alapján a jó szónok nem verbális tulajdonságait, jegyzetkészítés
- tanulói tevékenység: a csoportokban összegyűjtött ötletek ismertetése, ezek felírása a táblára
- tanári instrukció: Írjuk fel a táblára, hogy mik a jó szónok nem verbális kommunikációjának jellemzői! Minden csoportból kérek egy embert, hogy jöjjön a táblához, és ismertesse csoportja eredményeit!
- didaktikai feladat: részösszefoglalás
- munkaforma: szóbeli és írásbeli frontális munka
- módszer: szemléltetés és megbeszélés
- eszköz: interaktív tábla
- IKT tananyag: interaktív táblás videónézés és jegyzetkészítés http://zanza.tv/magyar-nyelv/retorika/jo-szonok-es-jo-beszed
- interakció típusa: diák-diák, tanár-diák
5. Összegzés
- idő: 10 perc
- a tanár tevékenysége: az interaktív táblán összegezni a videó alapján a jó szónok és szónoklat tulajdonságait, jegyzetkészítés
- tanulói tevékenység: a csoportokban összegyűjtött ötletek ismertetése, ezek felírása a táblára
- tanári instrukció: Írjuk fel a táblára, hogy mik a jó szónok és szónoklat jellemzői! Minden csoportból kérek egy embert, hogy jöjjön a táblához, és ismertesse csoportja eredményeit!
- didaktikai feladat: részösszefoglalás
- munkaforma: szóbeli és írásbeli frontális munka
- módszer: szemléltetés és megbeszélés
- eszköz: interaktív tábla
- IKT tananyag: interaktív táblás jegyzetkészítés
- interakció típusa: diák-diák, tanár-diák
6. Ismétlés
- idő: 5 perc
- a tanár tevékenysége: az interaktív táblán lévő fogalmak tisztázása
- tanulói tevékenység: láncszólítással kérdéseket feltenni egymásnak az órai anyag alapján
- tanári instrukció: Láncszólítással tegyél fel egy kérdés valamelyik osztálytársadnak! Használd az interaktív táblán látható kifejezéseket, fogalmakat!
- didaktikai feladat:összefoglalás
- munkaforma: szóbeli
- módszer: kérdés és megbeszélés
- interakció típusa: diák-diák