Óratervminta
A műveltségi terület/kompetenciaterület neve: Magyar nyelv, retorika, szónoklattan
Az évfolyam: 11.
Az óra címe: A jó szónok
Az óra célja és feladata: Az óra célja ismertetni a diákokkal a jó szónok verbális és nem verbális viselkedésmintáit videók elemzésének segítségével. Megtanulandó fogalmak: érv, bizonyíték, tétel, anyaggyűjtés, testbeszéd, térközszabályozás, hanglejtés, hangszín, mimika, gesztusok
Az óra fő didaktikai feladata: kompetenciafejlesztés, ismeretbővítés
Előzetes ismeretek: a szöveg felépítése
Tanulási eredmény: a diákok képesek a jó szónok és szónoklat tulajdonságainak azonosítására, mely a későbbi saját szövegalkotás és szónoklás alapját adja
Tantárgyi kapcsolatok: Történelem (Barack Obama szónoklata), Magyar irodalom (szövegalkotás)
Az óratervet készítő pedagógus/hallgató neve: Kovács Vivien
Dátum: 2016. 04. 16.
Idő percben |
Tanári tevékenységek, a tanár feladatának leírása |
Tanulói tevékenységek, a tanulók feladatának leírása |
Tanári instrukciók |
Didaktikai feladat, részcél |
Munkaforma |
Módszerek |
Eszközök |
IKT-tananyag |
Interakció típusa |
0–5 |
az osztályt csoportokra osztani, az óra témáját vázolni, az érdeklődést felkelteni |
csoportokban megbeszélni a jó szónok tulajdonságait vázlatosan, brainstorming módszerrel |
Csoportokban beszéljétek meg, mik a jó szónok verbális és nem-verbális tulajdonságai! Elég szavakat írni a papírra. |
ráhangolódás
|
szóbeli, hagyományos csoportmunka, heterogén |
megbeszélés |
papírra pókhálóábra készítése közösen / szófelhő készítése tablet segítségével (wordclouds.com) |
tablet wordclouds.com |
T-D D-D-D |
5-15. |
az interaktív táblán Barack Obama híres beszédét Youtube.com-ról bemutatni |
megnézni a videót, majd a kialakult csoportban megbeszélni a jó szónok nem verbális tulajdonságait a látottak alapján |
Nézzétek meg a következő videót! Ezután beszéljétek meg, mi jellemzi a jó szónok nem verbális kommunikációját! Egészítsétek ki az első feladatban készített ábrátokat! |
ismeretbővítés, új fogalom kialakítása, meglévő ismeretek alkalmazása |
egyéni és csoportos |
szemléltetés |
interaktív tábla
|
youtube.com
|
D, D-D |
15-25 |
az interaktív táblán összegezni a videó alapján a jó szónok nem verbális tulajdonságait, jegyzetkészítés |
a csoportokban összegyűjtött ötletek ismertetése, ezek felírása a táblára |
Írjuk fel a táblára, hogy mik a jó szónok nem verbális kommunikációjának jellemzői! Minden csoportból jöjjön ki egy embert, és ismertesse csoportja eredményeit! |
részösszefoglalás |
szóbeli és írásbeli munkaforma |
szemléltetés és megbeszélés |
interaktív tábla |
interaktív táblás jegyzet készítése a mindmup.com gondolattérkép-készítő progprogrammal |
D-D T-D D-T |
25-35 |
az interaktív táblán összegezni a videó alapján a jó szónok tulajdonságait, jegyzet kiegészítése a mindmup.com-on |
videó megnézése, az eddig el nem hangzott új információk leírása |
Nézzük meg a videót! Írj le minél több olyan információt a jó szónok verbális kommunikációjáról, ami eddig még nem hangzott el! |
részösszefoglalás |
szóbeli és írásbeli frontális munka |
szemléltetés és megbeszélés |
interaktív tábla |
interaktív táblás videónézés és jegyzetkészítés
http://zanza.tv/magyar-nyelv/retorika/jo-szonok-es-jo-beszed
(5. perctől a végéig) |
D |
35-40 |
A diákok csoportmunkája közben körbemenni az osztályteremben, és az esetleges kérdésekre válaszolni
|
csoportokban kérdések írása az órán elhangzottakkal kapcsolatban |
Dolgozzatok négy fős csoportokban! Írjatok kérdéseket az órán elhangzott fogalmakkal, ismeretekkel kapcsolatban! |
összefoglalás |
szóbeli és írásbeli csoportmunka |
megbeszélés feladatmegoldás |
füzet |
- |
D-D |
40-45 |
Kérdések pontosságának ellenőrzése, segítő kérdések megfogalmazása |
láncszólítással kérdéseket feltenni egymásnak az órai anyag alapján |
Láncszólítással tegyél fel egy kérdés valamelyik osztálytársadnak egy másik csoportból! Használd az interaktív táblán látható kifejezéseket, fogalmakat! |
összefoglalás |
szóbeli |
kérdés megbeszélés |
- |
- |
D-D T-D D-T |
A melléklet tartalma:
- a papíralapú és az interaktív táblás feladatok megoldása Wordben
Kulcsfogalmak listája:
- szemkontaktus
- mérsékelt gesztikuláció
- kifejező mimika
- a közönség egészének szóló mondatok, térközszabályozás
- tiszta, érthető kiejtés
- megfelelő hangerő
- szünetek
- beszéd megtanulása
- alkalomhoz illő öltözet
- hiteles
- eszközök felsorakoznak a tartalom mellett
- arcjáték
- van kiállása
- helyes beszédtechnika
- megfelelő orgánum
- használja a beszéd zenei eszközeit
- felelősségteljes
- őszinte
- igazság vezeti gondolatait
- technikát ezeknek rendeli alá
Forrás: ASzÁ 2015